۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان
پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه
پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه با حضور وزيران علوم ايران و روسيه، سفير ايران در روسيه، سفير روسيه در ايران رؤسا، معاونان و مديران بين‌الملل دانشگاه‌هاي ايران و روسيه به‌صورت مجازي برگزار شد.

پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه با حضور وزيران علوم ايران و روسيه، سفير ايران در روسيه، سفير روسيه در ايران رؤسا، معاونان و مديران بين‌الملل دانشگاه‌هاي ايران و روسيه  به‌صورت مجازي برگزار شد. هيات دانشگاه اصفهان مركب از دكتر طالبي رئيس دانشگاه، دكتر طيبي مدير بين‌الملل دانشگاه و دكتر نصرتي عضو هيأت علمي گروه ربان و ادبيات روسي در اين نشست حضور داشتند. در اين گردهمايي كه امسال به دليل شيوع ويروس كرونا به صورت ويدئو كنفرانس برگزار شد، راه‌هاي توسعه روابط دانشگاهي و علمي بين دو كشور، بويژه در شرايط همه­گيري كرونا، بهره گيري از تجربه‌هاي مشترك در زمينه علوم و فناوري و نيز فرصت‌هاي نوين آموزشي بررسي شد.

در ابتداي اين اجلاس دكتر والري فالكوف، وزير علوم و آموزش عالي روسيه، ضمن تشكر از دانشگاه دولتي مسكو و دانشگاه تهران براي هماهنگي در برگزاري اين نشست‌ها گفت: تعداد حضور دانشگاه‌ها در اين اجلاس بيانگر مؤثر بودن همكاري‌هاي دو جانبه علمي دانشگاهي است و در اين سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي خوبي در زمينه همكاري‌هاي دانشگاهي و تبادلات علمي صورت گرفته است وي افزود از سال 1960 همكاري‌هاي دانشگاهي روسيه با ايران شروع شده است. از آن سال تا كنون تعدادي از دانشجويان دانشگاه‌هاي ايران در دانشگاه‌هاي روسيه پذيرفته شده‌اند و در نظر است تا براي سال 2020 تعداد 90 دانشجوي ايراني در دانشگاه‌هاي روسيه پذيرش شوند.

سپس دكتر منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، با ابراز خرسندي از حضور در پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه گفت: امروز شاهد گردهمايي دانشگاهيان و مسئولان آموزش عالي و علوم و فناوري دو كشور بزرگ ايران و روسيه، البته به شكلي جديد و در فضاي مجازي، هستيم. وي ادامه داد: چنين ارتباطي گرچه از پيامدهاي كوويد -19 است، اما در صورت برنامه‌ريزي و اتخاذ شيوه‌هاي خلاقانه از سوي دانشگاهيان و محققان و دانشجويان دو كشور، مي‌تواند بستر بسيار مناسبي را براي ادامه و حتي تقويت و توسعه هر چه بيشتر مراودات و تعاملات علمي و تحقيقاتي و فناورانه ميان دو كشور فراهم كند. وزارت علوم، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران از اين نشست مبتكرانه و همفكري رؤساي دانشگاه‌هاي بزرگ دو كشور حمايت مي‌كند. به گفته دكتر غلامي، همكاري‌هاي همه‌جانبه ميان ايران و روسيه، به‌ويژه همكاري‌هاي علمي و تحقيقاتي، براي توسعه پايدار و شكوفايي و رونق اقتصاد دانشي و تجاري‌سازي محصولات علمي دو كشور و منطقه بسيار حائز اهميت است. وي همچنين تصريح كرد: ظرفيت‌هاي بيشتري براي گسترش اين تعاملات و همكاري‌هاي علمي بين دو كشور وجود دارد و شرايط كنوني جهان نمي­تواند خللي در كمرنگ شدن اين تعاملات و همكاري‌هاي علمي دو جانبه ما ايجاد كند. اين مهم فقط در سايه عزم و اراده و خلاقيت و ابتكار دانشگاهيان و محققان و البته، حمايت‌هاي مسئولان دو كشور محقق خواهد شد.

وزير علوم ايران در پايان نتيجه­گيري نمود كه دسترسي آزاد اعضاي هيأت علمي و محققان يك منطقه به دانش توليد شده در هر كشور و تجميع اطلاعات علمي و سهل‌الوصول بودن آن در سطح بين‌الملل و منطقه، اعتباردهي به مدارك دانشگاه‌هاي كشورهاي همكار و ايجاد پروتكل‌هاي مربوط، توسعه همكاري‌هاي دو و چندجانبه از طريق فضاي سايبري، و انتقال تجارب مديريتي و راه‌حل‌هاي توسعه اقتصاد دانشگاهي مي‌توان بسترهايي را براي جهش آتي همكاري‌ها فراهم آورد.

در ادامه اجلاس لوان جاگاريان، سفير روسيه فدراتيو در ايران،  اظهار داشت ما اهميت خاصي براي همكاري‌هاي علمي قائل هستيم و هم‌اكنون مي‌توان گفت يك همكاري راهبردي در اين زمينه وجود دارد. براي گسترش و بهبود تبادلات علمي، هر دو طرف روسي و ايراني همواره فعاليت‌هاي خوبي داشته‌اند و اين امر مرهون تلاش‌هاي رؤساي دو دانشگاه دولتي مسكو و تهران و همچنين ديگر دانشگاه‌ها است. وي در ادامه در خصوص گسترش زبان روسي خاطرنشان كرد كه رايزني فرهنگي براي تدريس زبان فارسي در روسيه صورت گرفته است و آموزش زبان روسي در دانشگاه‌هاي ايران انجام شده است و همچنين رايزني‌هاي فرهنگي ديگري نيز برنامه‌ريزي و برخي از آنها محقق شده است.

دكتر كاظم جلالي، سفير ايران در روسيه، نيز با بيان اينكه تشكيل اتحاديه دانشگاه‌هاي برتر دو كشور نويد دهنده روابط عميق آينده دو ملت است، افزود: وقتي نخبگان يك كشور و دانشگاهيان در كنار هم جمع مي‌شوند نشان دهنده آن است كه يك فهم و زبان مشترك ايجاد مي­شود. امروز روابط ايران و روسيه در ابعاد نظامي، سياسي، دفاعي و امنيتي رو به گسترش است. اما ما به لحاظ فرهنگي نيز نيازمند اين هستيم تا با توجه به اشتراكات فرهنگي با هدف نزديكي دو ملت همكاري كنيم. بهترين زبان نزديكي نمايندگان دو كشور زبان علم، فن‌آوري و دانش است كه شما دانشگاهيان نمايندگي اين زبان را بر عهده داريد. با همكاري نزديك نيروهاي علمي، تبادل دانشجو، تقويت زبان روسي در ايران و زبان فارسي در روسيه و همچنين گردهمايي كساني كه علاقه‌مند گسترش روابط هستند هر روز مي‌توان شاهد برداشته شدن گام‌هاي بيشتري براي گسترش و پيشرفت روابط دو جانبه باشيم.

در بخش ديگري از اين نشست دكتر محمود نيلي احمدآبادي، رئيس دانشگاه تهران، با اشاره به عملكرد دانشگاهي دو كشور ايران و روسيه در پنج سال اخير گفت: نتايج ارزيابي‌ها نشان‌دهنده آن است كه برگزاري اين نشست‌ها منجر به افزايش رشد تبادل استاد و دانشجو شده است. اگر چه رقم اين تبادلات با توجه به در نظر گرفتن توانمندي‌ها و حجم نيازها مي‌تواند بيشتر از آمار كنوني باشد. اين نشست‌ها باعث توسعه روابط بين محققان و دانشگاهيان دو كشور شده است و امروزه مي‌توان ادعا كرد كه اطلاعات ما از علايق و توانمندي‌هاي دانشگاه‌هاي دو طرف نسبت به گذشته بسيار بيشتر است. به گفته رئيس دانشگاه تهران، سطح همكاري‌هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه‌هاي ايران و روسيه هنوز به سطح و گسترش همكاري‌هاي اقتصادي و سياسي دو كشور نرسيده و نياز است تا در اين زمينه تلاش‌هاي بيشتري صورت گيرد.

وي ضمن ارائه پيشنهاد تشكيل كميته‌اي بين دانشگاه‌هاي ايران و روسيه گفت: با تشكيل اين كميته دانشگاه‌ها و مراكز علمي دو كشور مي‌توانند تجارب و يافته‌هاي خود را در زمينه ويروس كرونا با يكديگر مبادله كنند تا با همكاري مشترك دانشگاه‌هاي دو كشور هر چه سريع‌تر بتوان بر ويروس كرونا غلبه نمود.

دكتر ويكتور آنتونويچ سادونيچي، رئيس دانشگاه دولتي مسكو، نيز طي سخناني گفت: اين اجلاس فعاليت خود را از آوريل 2017 آغاز كرده است كه پس از آن به‌صورت توافقي اجلاس‌هاي مختلفي ميان دانشگاه‌هاي دو كشور برگزار شده است. در اولين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر، رقابت‌پذيري و نقش پارك‌هاي علم و فناوري مورد بررسي قرار گرفت و در دومين اجلاس به بررسي وضعيت علمي دانشگاه‌هاي دو كشور پرداخته شد. وي افزود: بايد روابط علمي ميان دو كشور توسعه پيدا كند و اين روابط با وجود ويروس كرونا نيز ادامه يابد. امسال به دليل همه‌گيري كرونا، اين اجلاس به‌صورت مجازي برگزار مي‌شود و تا كنون دانشگاه‌هاي دو كشور در زمينه‌هاي مختلف به بررسي و فعاليت‌هاي علمي پرداخته‌اند. دكتر سادونيچي، با بيان اين­كه در سومين اجلاس رتبه‌بندي دانشگاه‌ها مورد بررسي قرار گرفت افزود: همچنين در چهارمين اجلاس كه به ميزباني دانشگاه تهران برگزار شد، حمايت‌هاي ويژه‌اي در خصوص گسترش زبان فارسي و روسي صورت گرفت و در اين دوره نيز شاهد گسترش روابط علمي و تبادل استاد و دانشجو هستيم.

در بخش ديگري از اين اجلاس، رؤساي دانشگاه‌هاي برتر دو كشور در خصوص موضوعات مختلف به ايراد سخنراني پرداختند. پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه كه با حضور مقامات علمي و سياسي دو كشور، 24 دانشگاه برتر روسيه و سيزده دانشگاه برتر ايران به همراه دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران، دانشگاه علوم پزشكي ايران و دانشگاه گيلان برگزار شد، با تدوين يك بيانيه و با تأكيد بر گسترش همكاري‌هاي دو جانبه به كار خود پايان داد. دانشگاه اصفهان نيز پيشنهادهايي مبني بر توسعه روابط علمي بين دو كشور از طريق ايجاد كميته­هاي تخصصي در رشته­ها و راه­­اندازي ميز مشترك در دانشگاه­ها و ساير مراكز علمي دو كشور ارائه نمود.

شايان ذكر است كه از سال 1394 تاكنون چهار اجلاس موفقيت‌آميز مشترك با حضور رؤسا و هيأت‌هاي دانشگاهي ايران و روسيه به‌صورت دوره‌اي در دانشگاه تهران و دانشگاه دولتي مسكو برگزار شده است كه انعقاد تفاهم‌نامه‌اي تحت عنوان تأسيس اتحاديه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه، ايجاد دبيرخانه دائمي اتحاديه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه مستقر در دو دانشگاه تهران و دانشگاه دولتي مسكو، استفاده از توانمندي‌هاي دو طرف جهت توسعه علم و فناوري و مشاركت در تأمين نيازها و يافتن راه حل براي چالش‌ها در دو كشور روسيه و ايران با استفاده از توسعه شبكه بين دانشگاهي و اتصال آن به حوزه‌هاي فناوري را مي‌توان از جمله دستاوردهاي اين اجلاس‌ها برشمرد.

هم‌چنين امضا و انتشار چهار بيانيه مشترك با تأكيد بر توسعه و تعميق روابط دانشگاهي ميان دو كشور جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه و اراده دو طرف بر ادامه برگزاري اجلاس‌هاي مشترك به‌صورت دوره‌اي در دو كشور، انعقاد د‌ه‌ها سند همكاري ميان دانشگاه‌هاي روسيه و دانشگاه‌هاي بزرگ ايران در زمينه انجام و برگزاري دوره‌هاي مشترك آموزشي، كارگاه‌هاي آموزشي، طرح‌هاي مشترك پژوهشي، تبادل دانشجو، تبادل استاد، چاپ كتاب مشترك، همكاري در حوزه‌هايي چون مهندسي هوا فضا، علوم رياضي، علوم پزشكي و علوم‌زيستي، آزمايشگاهي، آموزش زبان فارسي و زبان روسي و مطالعات ايرا‌ن‌شناسي و روسيه‌شناسي، علوم رياضي و غيره از ديگر موضوعات و موارد مطروحه و انجام شده در چارچوب همكاري­هاي علمي بين دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه بوده است.

دانشگاه اصفهان نيز با چندين دانشگاه روسيه از جمله دانشگاه هرزن سنت پترزبورگ، دانشگاه دولتي مسكو، دانشگاه مالي مسكو، دانشگاه روسيه نو، دانشگاه فدرال جنوبي و دانشگاه دولتي كاباردينو بالكاريان در زمينه تبادل استاد و دانشجو، گسترش زبان فارسي و روسي، پروژه­هاي پژوهشي مشترك تفاهم­نامه­هاي همكاري دارد.

تاریخ:
1399/04/22
تعداد بازدید:
421
منبع:
دفتر همكاري‌هاي علمي بين‌المللي
دانشگاه اصفهان
نشانی: اصفهان، میدان آزادی، خیابان هزار جریب، دانشگاه اصفهان، دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی
کدپستی:  7344181746
نشانی پست الکترونیک: int-office@ui.ac.ir
شماره تماس: 37932040-31-98+
شماره دورنگار: 36682910-31-98+
Powered by DorsaPortal